Læremiddel.dk tager del i 10 års indsats for læselysten

27. maj 2025

I de kommende ti år skal elever i alle landets skoler have flere muligheder for at få gode oplevelser med læsning. Politikerne har afsat 25 mio. kr., som bliver til events, læselaboratorier og materialer, der kan gøde læselysten hos børn og unge.

Af Eva Rymann

 

Nationalt Videncenter for Læsning, Læremiddel.dk og Center for Undervisningsmidler (CFU) samarbejder om den landsdækkende læselystkampagne Læselyst.nu, som forløber over de næste ti år. I den politiske aftale er der afsat 25 mio. kr. til indsatsen, som ifølge Børne- og Undervisningsministeriet skal ”bidrage til øget læselyst – og herved mere læsning – blandt børn og unge”.

Indsats på børn og unges egne præmisser

Det er en vigtig kampagne, understreger videncenterleder Kia Wied, Læremiddel.dk:

“Vi ved fra undersøgelser, at danske børn og unge generelt har mindre læselyst og -glæde end i mange andre lande, og at læselysten blandt danske 4. klasse-elever er i frit fald. Vi ved også, at læselysten falder i takt med at børnene bliver ældre, så kun et fåtal af de unge har læsning som interesse. Nogle oplever læsning som sur pligt og skolearbejde og forbinder det ikke med noget afslappende og lystbetonet. Det er bekymrende, fordi læsning også er kilde til oplevelser, personlig udvikling, uddannelse og deltagelse i samfundet. Vi vil gerne bidrage til, at læsning bliver noget andet og mere end det billede vi ser i dag”.

Derfor er det centralt at arbejde med en nysgerrig, anerkendende og inddragende tilgang, hvor fokus er på læsningens potentiale og ikke på en fortælling om læsekrise, siger vicecenterleder Dorthe Carlsen:

“Det kræver en langvarig og flerstrenget indsats, hvis flere børn og unge skal få lyst til at læse bøger og blive gladere for og dygtigere til at læse. Vi kommer til at arbejde med en holistisk tilgang, som både taler ind i skolens undervisning, og hvor vi kigger på læsning på tværs af skolens fag og på tværs af skole, fritid og hjem. Og vigtigst at alt, så skal dét, vi gør, være på børnenes og de unges egne præmisser – de skal opleve, at de bliver inddraget og får mulighed for og støtte til at udvikle deres læselyst”.

Elever, lærere og læseeksperter med i advisory board

Læselyst.nu er i gang pr. 15 maj 2025 og løber til 31. december 2034.

Kampagnen ledes af en faglig styregruppe fra de tre centre. Nationalt Videncenter for Læsning huser projektsekretariatet og varetager koordineringen af hele projektet. Der er afsat 25 mio. kr. som en del af finanslovsbevillingen til kampagnen over de næste 10 år. Midlerne er afsat som del af Aftale om folkeskolens kvalitetsprogram. Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK) udmønter midlerne.

Desuden har kampagnen et advisory board bestående af ti organisationer og institutioner:

  • Danmarks Lærerforening
  • Danske Skoleelever
  • Dansklærerforeningens Folkeskolefraktion
  • Center for Børns Litteratur og Medier, Aarhus Universitet
  • Pædagogisk LæringsCenterForening
  • Landsforeningen af Læsepædagoger
  • Læsekonsulenternes Landsforening
  • Centralbibliotekerne
  • Tænketanken Fremtidens Biblioteker
  • eReolen Go
Tilmeld nyhedsbrev
×
Læremiddel-interesseret?

Tilmeld dig vores nyhedsbreve og få nyheder, ny viden og ny forskning direkte i din indbakke.